Het inloophuis opende de deuren op 23 juni 2024, op de Dag van de Mantelzorg. Kort daarna ging de stad op zoek naar iemand die het project mee wilde uitbouwen. Die rol bleek Mieke op het lijf geschreven. “Voor ik hier aan de slag ging, werkte ik bij Samen is Beter (Sibe), een samenwerkingsverband van de federale overheid rond geïntegreerde zorg,” vertelt ze. “Eén van de projecten die ik trok was WVLManteltMee, over mantelzorg in West-Vlaanderen. Ik had dus al wat expertise en ben zo hier terechtgekomen.”
“Verschillende steden en gemeenten hebben een inloophuis dementie of een huis van Kom op Tegen Kanker,” legt Mieke uit, “Toen Oostende ook een dergelijk huis wilde oprichten, lanceerden ze een bevraging. Veel inwoners gaven hierin aan dat ze mantelzorg geven of krijgen. Zo ontstond het idee voor één groot inloophuis mantelzorg. Zo krijg je én de personen met dementie én de personen met kanker mee, maar ook alle andere chronisch zieken en hun (jonge) mantelzorgers, …”
“Eén op drie Vlamingen is mantelzorger – dat is een enorme groep om te ondersteunen”

Warm onthaal
Iedere dinsdag- en donderdagochtend kan je zonder afspraak langskomen. Wie op een ander moment wil komen, kan een afspraak maken. Het inloophuis is ook steeds telefonisch bereikbaar. “Ik maak écht tijd voor elke mantelzorger,” zegt Mieke, “Ik probeer te helpen door informatie te geven, maar ook gewoon door een luisterend oor te zijn. Sommige vragen kan ik niet volledig alleen afhandelen, bijvoorbeeld als iemand bepaalde premies wil aanvragen. Maar dan maak ik wel al meteen een afspraak bij de juiste instantie. Zo wil ik voor elke mantelzorger een lichtpuntje zijn en ze eventjes ontzorgen, zodat ze weer verder op weg kunnen.”
Het inloophuis organiseert regelmatig infosessies en praatgroepen in samenwerking met de mantelzorgverenigingen. Op termijn wil Mieke ook informele ontmoetingsmomenten opstarten waarbij mantelzorgers met elkaar kunnen komen babbelen en een tas koffie drinken. “Dat idee komt van uit onze klankbordgroep met mantelzorgers,” vertelt ze, “Ik haal zo’n waardevolle informatie uit die groep. Je kunt geen mantelzorgbeleid uitbouwen zonder hen te betrekken. Ik kan wel denken: ‘Dit lijkt mij het beste’, maar als zij zeggen ‘Mieke, daar hebben wij niks aan’, dan moet je dat gewoon loslaten.”
“Je bereikt zo veel meer als je samenwerkt met anderen. Met het ziekenhuis, thuiszorgdiensten, welzijnsorganisaties, en natuurlijk met de mantelzorgers zelf. Over de grenzen heen kijken is zo belangrijk. Eén op drie Vlamingen is mantelzorger – dat is een enorme groep burgers die we moeten blijven ondersteunen.”
Zelf eens langs gaan?
Het inloophuis mantelzorg is open op dinsdag- en donderdagochtend tussen 09:00 en 12:00. Ze zijn ook steeds telefonisch bereikbaar op 059 59 14 00 of je kan mailen naar mantelzorg@oostende.be.
Adres: Torhoutsesteenweg 19 8400 Oostende